Acard® 75 mg i 150 mg dla Pacjentów
Dr n. med. Marek Kośmicki
Preparat ACARD® jest lekiem wydawanym bez recepty.
Dawka 75 mg jest znana i stosowana od szeregu lat przez wielu pacjentów. Od niedawna jest dostępny również Acard® 150 mg, w związku z tym można u każdego chorego indywidualnie dostosować dawkę do sytuacji, w której się pacjent aktualnie znajduje. Wprawdzie Acard® można kupić samemu, jednak decyzja o rozpoczęciu kuracji, szczególnie prowadzonej przez wiele lat, a właściwie do końca życia, powinna być podjęta wspólnie z lekarzem prowadzącym, a nawet dopiero na jego sugestię. Decyzja zastosowania preparatu jednorazowo, w określonej sytuacji, np. przed długą podróżą samolotem, pociągiem lub samochodem, może być podjęta przez pacjenta samodzielnie.
Ale i wtedy warto zapytać lekarza lub farmaceuty, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania leku. Przed użyciem – szczególnie pierwszym - dobrze jest zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.
Konsultacja z lekarzem lub farmaceutą jest sprawą ważną, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Acard® zawiera substancję czynną, którą jest kwas acetylosalicylowy. Substancję tę, w formie nadającej się do stosowania w lecznictwie, zsyntetyzował w 1897 r. Felix Hoffmann, pracujący wówczas dla firmy chemicznej Friedrich Bayer & Co. Kwas acetylosalicylowy był pierwszym preparatem uzyskanym w sposób syntetyczny, a nie wyizolowanym z surowców występujących w przyrodzie. Dlatego też syntezę aspiryny uważa się za początek przemysłu farmaceutycznego.
Kwas acetylosalicylowy ma właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne i należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Pomimo że jest jednym z najstarszych środków stosowanych obecnie w medycynie, w większości krajów jest nadal bardzo często podawany (obok paracetamolu) jako preparat przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. W drugiej połowie XX w. odkryto, że oprócz wymienionych wyżej właściwości ma on jeszcze inne cechy, które można wykorzystać we współczesnym lecznictwie. Okazało się, że kwas acetylosalicylowy przeciwdziała powstawaniu skrzepów krwi przez hamowanie agregacji (zlepiania się) trombocytów, czyli płytek krwi, oraz ich osadzania się na ścianach naczyń krwionośnych. Raz zahamowane płytki pozostają nieaktywne aż do ok. 7 dni. Lek hamuje aktywność biologicznie czynnych substancji zwanych tromboksanami, które powodują skurcz naczyń krwionośnych i skupianie się płytek krwi w miejscu powstawania skrzepu. Hamuje też wytrącanie blaszek miażdżycowych na ścianach naczyń krwionośnych. Kwas acetylosalicylowy działa zatem przeciwzakrzepowo i przeciwzawałowo, i dlatego jest stosowany w profilaktyce zawałów serca oraz udarów niedokrwiennych mózgu.
Co więcej, właściwości przeciwzakrzepowe są widoczne już po zastosowaniu małych dawek kwasu acetylosalicylowego (75-150 mg dziennie), czyli znacznie niższych niż te, które podaje się z powodu gorączki lub bólu. To sprawia, że długotrwałe, codzienne podawanie leku w celach przeciwzakrzepowych jest znacznie bezpieczniejsze niż stosowanie wysokich dawek przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, których nie powinno się zażywać przewlekle. Te małe dawki nazywa się dawkami kardiologicznymi i one właśnie są zawarte w preparatach: Acard® 75 mg i Acard® 150 mg.