Ulubione
Kategoria: Nadciśnienie tętnicze
4 min
Dodaj do ulubionych
opr. merytoryczne: prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski i prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz

Nadciśnienie tętnicze w pytaniach i odpowiedziach

Serce działa jak pompa – z każdym uderzeniem wyrzuca porcję krwi do tętnic, która dociera do wszystkich narządów, a następnie płynie żyłami z powrotem do serca. Nacisk przepływającej krwi na ścianę naczyń tętniczych to właśnie ciśnienie tętnicze.
przewiń w dół
Spis treści
  Jest ono najwyższe w chwili, gdy serce się kurczy i wyrzuca krew do aorty oraz dużych tętnic (ciśnienie skurczowe), a najniższe - kiedy serce się rozkurcza (ciśnienie rozkurczowe).
  Co to jest nadciśnienie tętnicze?
  Nadciśnienie tętnicze stwierdza się, kiedy wysokość ciśnienia tętniczego jest wyższa od przyjętej wartości granicznej. W praktyce nadciśnienie rozpoznaje się w sytuacji, gdy ciśnienie skurczowe jest równe lub wyższe niż 140 mmHg i/lub ciśnienie rozkurczowe jest równe lub wyższe niż 90 mmHg.
  Jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego?
  U większości chorych nie można określić jednej, specyficznej przyczyny nadciśnienia tętniczego - wówczas rozpoznaje się tzw. nadciśnienie tętnicze pierwotne. Podwyższone wartości ciśnienia tętniczego wynikają ze współoddziaływania wielu czynników (genetycznych i środowiskowych), takich jak:
  • predyspozycja rodzinna,
  • nadwaga lub otyłość,
  • nadmierne spożycie soli,
  • stres i zaburzenia snu,
  • proces starzenia się organizmu,
  • brak aktywności fizycznej,
  • upośledzenie funkcji nerek.
  U niektórych pacjentów (mniej niż u 5-10% chorych) można ustalić jedną przyczynę - stwierdza się wtedy nadciśnienie tętnicze wtórne.
  Jakie zagrożenia wynikają z nadciśnienia tętniczego?
  Nadciśnienie tętnicze przez długi czas nie daje uchwytnych objawów (czasami mogą występować niecharakterystyczne dolegliwości, np. ból głowy lub nadmierna męczliwość), ale na ogół prowadzi do niekorzystnych zmian w sercu (np. przerostu mięśnia lewej komory serca, zawału serca, niewydolności serca), mózgu (udaru mózgu), naczyniach krwionośnych i nerkach.
  Jak leczy się nadciśnienie tętnicze i jak długo trwa terapia?
  Celem leczenia nadciśnienia jest uzyskanie odpowiednich wartości ciśnienia tętniczego. W przypadku nadciśnienia pierwotnego nie można usunąć przyczyn podwyższonych wartości. Pacjent choruje zwykle całe życie, w związku z czym konieczne jest stałe przyjmowanie leków obniżających ciśnienie krwi (leczenie farmakologiczne). Niezbędnym elementem terapii jest również modyfikacja stylu życia (postępowanie niefarmakologiczne).
  Na czym polega leczenie farmakologiczne?
  U zdecydowanej większości pacjentów terapia nadciśnienia tętniczego polega na podawaniu leków obniżających ciśnienie krwi. Większość chorych wymaga stosowania dwóch i więcej leków hipotensyjnych. Aby uprościć schemat terapii, preferowane są tzw. preparaty złożone - połączenie dwóch lub trzech leków w jednej tabletce.
  Na czym polega postępowanie niefarmakologiczne?
  Modyfikacja stylu życia jest - obok przyjmowania leków hipotensyjnych - podstawą leczenia nadciśnienia tętniczego. Przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia może istotnie obniżyć ciśnienie tętnicze, a także opóźnić rozpoczęcie leczenia farmakologicznego lub zmniejszyć liczbę stosowanych leków.
  Czy chorzy na nadciśnienie tętnicze mogą pić kawę?
  Pacjenci z nadciśnieniem przewlekle pijący kawę (szczególnie naturalną) nie muszą z niej rezygnować. Regularne spożywanie kawy nie wpływa na wartości ciśnienia tętniczego ani nie zwiększa ryzyka rozwoju nadciśnienia. Kawa oprócz kofeiny zawiera bowiem polifenole - substancje, które mogą obniżać ciśnienie tętnicze. Co prawda spożycie kofeiny może wiązać się z przejściowym wzrostem ciśnienia tętniczego, ale zazwyczaj u osób, które nie piją jej regularnie. Należy jednak podkreślić, że produkty i napoje zawierające kofeinę, które są pozbawione substancji zawartych w kawie, mogą zwiększać ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego.
  A co z herbatą? Czy chorzy na nadciśnienie powinni ograniczyć jej spożycie?
  Herbata jest bogata we flawonoidy, które mają działanie antyoksydacyjne i ochronne na układ sercowo-naczyniowy. Badania nie wykazały, by regularne spożywanie herbaty w umiarkowanych ilościach zwiększało ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego lub wpływało na jego kontrolę.
  Pobierz
  Dodaj do ulubionych